Random

Sommarlov, treåring i huset och lite Köpenhamn

Hej svejs från Ingå. Här har jag och barnen hängt med mina fina föräldrar ganska mycket juni igenom och även nu första veckan av juli. Barnen har hängt på stranden eller i spenaten (djungeln till tomt) och haft livets liv och jag har hängt på. Niki jobbar ännu och i och med att han började på Wolt i våras har han endast två veckors semester. Så barnfaderullan hänger lite mer på mig och det är okej. Företagaren här hej får ju bestämma själv.

Barn och östersjön har det blivit en hel del av. Här tog vi en tur ut från vårt hus och besökte Fagerö (Ingå).

Och Ekenäs. Kanske Västra Nylands barnvänligaste tillhåll?

Jag har även tagit en tur till Malmö och Köpenhamn. Träffat en kund och gått på Tivoli. Så som man gör när man startar eget. Lite kul att när jag i våras slutade jobba för mitt danska bolag så tänkt jag att det nog skulle ta lite tid innan jag var tillbaka i den danska huvudstaden. Där hade jag fel. Kul att vara tillbaka.


Från Köpenhamn direkt vidare till tjejmiddag på Bergmansgatan. Pio hostade och serverade pasta och rosé från Perfect Day (internskämt) och så lyckades vi även låsa ute oss och ringa in en fastighetsskötare att öppna dörren. Spänning i livet, hörrni.

Louie hann även fylla tre och vi hade ett mikrokalas hemma hos oss. Bernies kalas brukar ju ha glada 50 pers inbjudna. Den här gången satsande vi på endast närmaste familjen och den gudförälder som fanns i landet. Så galet att båda mina barn nu är över tre. En treåring och en fyraåring i huset. STORA barn.

Tillbaka till Ingå, snålsnoppa och sommar vid havet. Min moster är även här så vi har fått mysa lite med henne. Lugnt och skönt med fyra vuxna och två barn.

Nu sover alla barn, vi ska dricka lite vin och spela sällskapsspel innan det är dags att krypa till kojs.

Det var hejet från sommarbloggen.

Leave a Reply

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *